Fundusz alimentacyjny
UWAGA !!!
OD DNIA 04 LISTOPADA 2020r.
DZIAŁ ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH PRACUJE W TRYBIE WEWNĘTRZNYM
I ZOSTAJE ZAMKNIĘTY DLA INTERESANTÓW
Sprawy można załatwić telefonicznie, przez e-mail, przez ePUAP, program emp@tia lub złożenie dokumentów w umieszczonej przed wejściem urnie
W przypadku konieczności osobistego, pilnego załatwienia sprawy, przyjęcie interesantów odbywać się będzie po uprzednim telefonicznym ustaleniu terminu spotkania.
NUMERY TELEFONÓW:
76 7276503
76 7276511
76 7276512
76 7276513
76 7276515
76 7276516
76 7276517
76 7276539
KOMUNIKAT
Klienci Działu Świadczeń Rodzinnych
Zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-191) (Dz. U. z 2020 poz. 1068) utrata dodatku solidarnościowego stanowi utratę dochodu w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2020 r. poz. 808 i 875) i jest uwzględniana przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od dnia 1 października 2019 r. do dnia 30 września 2021 r. Uzyskanie dodatku solidarnościowego stanowi uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów i jest uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od dnia 1 października 2019 r. do dnia 30 września 2021 r. (art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-191) (Dz. U. z 2020 poz. 1068)
KOMUNIKAT
Klienci Działu Świadczeń Rodzinnych
Terminy procesowe i sądowe w postępowaniach sądowych, w tym sądowo-administracyjnych oraz administracyjnych, których bieg, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, nie rozpoczął się bądź uległ zawieszeniu, rozpoczynają się lub biegną dalej od dnia 24 maja 2020 r.
KOMUNIKAT
Klienci Działu Świadczeń Rodzinnych
Zgodnie z art. 15oa ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacjami kryzysowymi z dnia 2 marca 2020r. ( Dz.U. z 2020r. poz. 374 ze zmianami) obniżenie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów z powodu przeciwdziałania COVID-19, stanowi utratę dochodu w rozumieniu tej ustawy i jest uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
W związku z powyższym osoby, których dotyczy ww. sytuacja mogą składać wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
KOMUNIKAT
Klienci Działu Świadczeń Rodzinnych
W związku z wprowadzeniem stanu epidemiologicznego, prosimy o ograniczenie bezpośredniego kontaktu, a w sprawach pilnych prosimy o kontakt drogą elektroniczną (np. E-PUAP i Emp@tia) lub telefoniczną.
Przypominamy, że klienci Działu Świadczeń Rodzinnych wszelkie wnioski oraz dokumenty mogą składać drogą elektroniczną poprzez portal empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczną.
Ponadto druki wniosków oraz oświadczeń znajdują się na stronie internetowej Ośrodka w zakładce druki do pobrania. Wówczas tak pobrany wniosek/oświadczenie po prawidłowym wypełnieniu można przesłać pocztą na adres Ośrodka tj. ul. Sikorskiego 4, 67-200 Głogów.
W związku z obecną sytuacją związaną z koronawirusem MOPS nie realizuje wypłat gotówkowych w kasie.
W związku z powyższym prosimy no wskazywanie we wnioskach numeru konta bankowego, na które należy przekazywać środki pieniężne.
PROSIMY O ZROZUMIENIE ZAISTNIAŁEJ SYTUACJI ORAZ PRZESTRZEGANIE PODSTAWOWYCH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA, KTÓRE ISTOTNIE WPŁYNĄ NA OGRANICZENIE RYZYKA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM.
INFORMACJA O TERMINIE WYPŁAT ŚWIADCZEŃ
Wypłata świadczeń jest realizowana w terminie od 20 do 25 dnia każdego miesiąca.
W sekcji „Wnioski do pobrania” są dostępne aktualne wnioski do pobrania.
Interesanci Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głogowie korzystający ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego zobowiązani są zgłaszać wszelkie zmiany dotyczące sytuacji dochodowej i rodzinnej.
- Dokument określający wysokość dochodu uzyskanego przez członka rodziny oraz liczbę miesięcy, w którym dochód był osiągany – w przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy.
- Dokument określający wysokość dochodu uzyskanego przez członka rodziny z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty – w przypadku uzyskania dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy.
Termin składania wniosków na świadczenia z funduszu alimentacyjnego
Wnioski o przyznanie funduszu alimentacyjnego można składać online od 1 lipca (portal Emp@tia), a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w urzędzie lub listownie pocztą).
Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest ustalane na okres roku – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku.
Data złożenia kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku | Data ustalenia uprawnień i wypłata świadczenia |
od 1 lipca TYLKO WNIOSKI INTERNETOWE | do 31 października |
od 1 sierpnia 31 sierpnia | do 31 października |
od 1 września do 30 września | do 30 listopada |
od 1 października 31 października | do 31 grudnia |
od 1 listopada do 30 listopada | do 31 stycznia następnego roku |
od 1 grudnia do 31 stycznia | do 28 lutego |
OSOBY UPRAWNIONE
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności-bezterminowo.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 800 zł (od 1 października 2019r.).
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
- została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;
- zawarła związek małżeński;
WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł.
ŚWIADCZENIA Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO – USTALENIE UPRAWNIEŃ
Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.
WYMAGANE DOKUMENTY
Do wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy dołączyć:
1. Zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z pón. zm.), każdego członka rodziny.
2. Oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje o:
- wysokości dochodu,
- wysokości należnych składek na ubezpieczenia społeczne,
- wysokości należnych składek na ubezpieczenia zdrowotne,
- wysokości i formie opłacanego podatku dochodowego,
- wysokości dochodu po odliczeniu należnych składek i podatku,
3. Zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia:
- zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne albo oświadczenie stwierdzające bezskuteczność egzekucji,
- odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem,
- orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej,
- zaświadczenie albo oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej,
- informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku z:
brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub
brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą, - inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia z funduszu alimentacyjnego będącego przedmiotem wniosku.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc papaździernik następuje do dnia 31 października.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada.