Międzynarodowy Dzień Głuchych to święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września ustanowione w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych. Powołując do życia Dzień Głuchych, Federacja ogłosiła jednocześnie konkurs na najlepszy plakat upamiętniający święto (Bruksela 1958). Wygrał go polski malarz Henryk Osten-Ostachiewicz (1911-1974), osoba niesłysząca. Plakat przedstawiał twarz z przekreślonym uchem.
Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób g/Głuchych i Niesłyszących. Na świecie jest około 70 milionów osób g/Głuchych. Niestety prawie 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się i nie może liczyć na odpowiednie warunki do rozwoju. Właściwa edukacja i wsparcie osób g/Głuchych to kluczowy element. Warunkuje on przyszłość osoby borykającej się z tą niepełnosprawnością. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi g/Głuchych lub Niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison.
Według szacunkowych danych liczba osób g/Głuchych w Polsce to około pół miliona. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podejmuje działania, które osobom niesłyszącym mają zagwarantować swobodny dostęp do dóbr i usług oraz umożliwić udział w życiu społecznym oraz publicznym.
Problemy g/Głuchych we wszystkich obszarach życia osobistego, zawodowego, społecznego są skutkami barier komunikacyjnych. Mówiąc o osobach g/Głuchych, mówimy o niezwykle zróżnicowanej wewnętrznie grupie, mającej różne możliwości komunikacyjne i potrzeby. Nie wszystkie osoby g/Głuche znają język polski. Dla większości z nich pierwszym językiem jest polski język migowy (PJM). Wśród g/Głuchych są osoby, które nie znają żadnego języka. Specyficzne potrzeby mają słyszące dzieci g/Głuchych rodziców – CODA/KODA. Każda z tych grup napotyka inne bariery i potrzebuje innego wsparcia w ich pokonywaniu.
Osoby g/Głuche natrafiają na bariery w wielu codziennych sytuacjach – w urzędach, sklepach, przychodniach, poradniach, szkołach czy instytucjach kultury. Wykluczenie osób g/Głuchych z dostępu do informacji stało się szczególnie widoczne w czasie pandemii COVID. Większość informacji niezwykle istotnych dla zdrowia i bezpieczeństwa nie była tłumaczona na język migowy.
Międzynarodowy Dzień Głuchych to wyjątkowa okazja do wspierania i ochrony tożsamości językowej i różnorodności kulturowej wszystkich osób g/Głuchych i innych osób posługujących się językiem migowym.
Wszystkim osobom g/Głuchym z okazji ich święta życzymy wszelkiej pomyślności, spełnienia marzeń i osiągnięcia wyznaczonych celów.