Nadopiekuńczość to przemoc

W dniu 10.12.2024r. na kolejnych warsztatach dla rodziców podjęliśmy wątek nadopiekuńczości rodzicielskiej. Temat wywołał ciekawą dyskusję. Uczestniczący spotkania zgodnie przyznali, że stałe wyręczanie dzieci czyni je niezaradnymi, a także może doprowadzić do :
• zależności od drugiego człowieka,
• braku umiejętności nawiązywania relacji z innymi ludźmi,
• unikania odpowiedzialności za swoje zachowania,
• problemów z poczuciem własnej wartości,
• nerwicy, fobii, stanów lękowych, depresji.
Niestety często potrzeba kontroli i zawłaszczania innych jest silniejsza niż szacunek do drugiego człowieka, jego granic i potrzeb

Nie stwarzając i nie dając okazji dzieciom do bycia samodzielnym wyrządzamy im krzywdę, bo kiedyś przecież będą musiały samodzielnie podejmować decyzje i rozwiązywać swoje problemy. Okazuje się, że nadopiekuńczość rodziców nie jest problemem wyłącznie małych dzieci. Dorośli ludzie wychowani przez nadopiekuńczych rodziców nadal mogą być na etapie rozwoju psychicznego nastolatka. Trudno jest im wtedy usamodzielnić się i brać odpowiedzialność za swoje życie.
Najlepsze, więc co może rodzic podarować swojemu dziecku, to świadome wychowanie i pozwolenie na doświadczanie życia oraz prawa do bycia sobą.

Osoby zainteresowane udziałem z w zajęciach zapraszamy do kontaktu:
Zespół ds. Rodziny i Działań Środowiskowych
Tel. 76 72 76 557, 885 805 352
Koordynator programu Ewelina Nowak

 

Zdjęcie przedstawia grupę dziewięciu osób, w tym osiem osób siedzi na brązowych krzesłach, a jedna osoba stoi. Nad osobami wisi zielona girlanda z ozdobami świątecznymi. Na dwóch ścianach znajdują się okna z zielonymi zasłonami. Po prawej stronie znajduje się choinka z różnokolorowymi ozdobami świątecznymi.